
Isabella "Blondinbella" Löwengrip. Foto: Resumé.
I dag offentliggjorde Bonnier Tidskrifter den nya satsningen – en mode- och skönhetstidningen med Elin Kling, med premiär i mars.
Nu kontrar bloggaren Isabella "Blondinbella" Löwengrip, som tidigare i år släppte boken”Egoboost!”, med att berätta om sin kommande tidning med samma namn. Målet är att ingjuta självförtroende hos unga kvinnor och inspirera dem att ta för sig i yrkeslivet.
Bakom tidningen står förlaget Moderna Tidskrifter där Isabella Löwengrip nu får en plats i styrelsen.
Lanseringen sker våren 2011. ”Blondinbella” tycker att de andra tjejtidningarna på marknaden bara är yta – och hon tror på sin satsning.
– Om vi ser till de mediakanaler som finns på marknaden i dag, så har jag testat på de
flesta och jag ser ingen anledning till att jag ska misslyckas denna gång heller, säger Isabella ”Blondinbella" Löwengrip i en kommentar.
Daniel Andersson Alm, vd på Moderna Tidskrifter:
– Isabella är en oerhört stark och driven person som passar alldeles utmärkt in hos oss på Moderna Tidskrifter.
– Både jag och Isabella bestämde oss tidigt för vad vi vill med våra yrkesliv, vilket jag
enbart ser som en fördel. Det handlar om att bestämma sig och att göra det man tror
på. Eftersom vi har samarbetat tidigare, så vet jag att vi tillsammans kan bilda ett
svårslaget team.
Tidningens målgrupp är kvinnor 20 till 30 år. Moderna Tidskrifter har en beräknad omsättning på 25-30 miljoner kronor för brutna räkenskapsåret 2010/11.
– Vi kommer absolut att gå med vinst, säger Daniel Andersson Alm.
Moderna Tidskrifter har också tidningen Moderna Hem och Moderna Hus. Man planerar även en pappa-tidning.