Årets TS- siffror visar en tendens av minskat intresse för svenska tidskrifter.
– Tidigare har man kunnat se vissa ljusglimtar. Det gör vi fortfarande men bara på enskilda titlar. Men tittar man på segmenten så är det ingen kul läsning. Här backar allt ifrån mode- till serietidningar, säger Olle Lidbom.
Värst drabbade är affärstidningar. Här är många redaktioner är resurssvaga och har svårt att konkurrera med SvD: s och Dagens Industris dagliga nyhetsflöde.
– Datatidningar backar, men går bra på webben. De tar igen på karusellen vad de tappar på gungarna, det kan man inte säga om ekonomitidningarna som backar samtidigt som de inte visar några lysande siffror på webben, säger Olle Lidbom.
Varför går det trögt för affärstidningarna?
– Affärstidningarna har tuff konkurrens från dagspressen. De måste producera dagliga nyheter, men har inte resurserna. Samtidigt kommer nya aktörer på webben såsom realtid och placera.nu. Aktörer som inte har någon pappersupplaga.
Olle Lidbom ser en positiv tendens i att det fortfarande går att starta tidningar i Sverige, få dem att växa och ta ganska bra betalt för dem. Han nämner Filter som ett bra ett bra exempel på den ökning av titlar vi sett på den svenska tidskriftsmarknaden under 2000-talet.
Varför har intresset för tidskriftsläsning minskat?
– De etablerade tidskrifterna förändras inte tillräckligt snabbt. De har samma format, innehåll och många gånger samma journalister som för tio år sedan. Det märker läsarna, säger Olle Lidbom.