Drygt 1 miljon tittare såg skandalmatchen i Kanal 9. Foto: Anders Wiklund / SCANPIX

Kanal 9 ville locka nya tittare – och lyckades med råge.

Det var givet att EM-kvaldrabbningen i Parken i Köpenhamn skulle ge kanalen ett tittarrekord. Men att det skulle bli så bra som 1 050 000 (preliminär siffra) var det få som trodde. Noteringen är inte bara rekord för Kanal 9 utan bättre än Kanal 5:s årsbästa – SM-finalmötet i hockey mellan Modo och Linköping (855 000).

– Vi är naturligtvis jätteglada. Vi hade trott på en lägre tittarsiffra, säger Per Lorentz, som menar att matchen var oerhört viktig för att få fler att upptäcka Kanal 9.

Han är även nöjd med sändningen. Kommentatorn Lasse Granqvist & co höll huvudena kalla under  all dramatik.

– Fokus låg på att göra en bra sändning och visa upp en bra produkt. Det är ett oerhört rutinerat gäng som gör det här. Och vi är väldigt nöjda, säger Per Lorentz.

Även i höst blir det EM-kval i Kanal 9: Spanien-Sverige den 17 november.