
Daniel Ilic har hjälpt Hyper Island att hitta föreläsare.
David Lee, interactive creative director på Wieden + Kennedy i London, är först ut att tala för studenterna på Hyper Island på kursen Advanced Interface Design som går under november och december.
Sedan följer Keith Anderson som är design director på Goodby Silverstein and Partners i San Fransisco. Pixars technical lead director Ziah Vogel fortsätter serien och Jorge Calleja, creative director på Wieden + Kennedy Amsterdam avslutar.
Det är ett tungt fält. Kursen är sammansatt av North Kingdom som passat på att dela med sig av kontaktnätet till studenterna. Daniel Ilic är creative director på North Kingdom:
– Vi är ansvariga för modulen och vi vill ju ge eleverna förutsättning att lära sig något. Det är en investering också, det är nästa generations kolleger.
Varför vill föreläsarna komma hit?
– Av samma anledning. För att skolan har så bra rykte internationellt. Hyper Island satsar stenhårt och ligger verkligen i framkant. I Sverige har skolan inte samma position som utomlands där den verkligen har gott rykte. Man placerar den bland de främsta.
Så vi uppskattar inte vad vi har på hemmaplan?
– Lite så är det. Och efter utbildningen sticker hälften utomlands vilket är lite tråkigt med tanke på vilka bra byråer som finns i Sverige.
Då blir det väl inte bättre av att du tar in fyra höjdare som ytterligare inspirerar dem till en flytt?
– Haha, nej, och de har ju jätteofta besök från de stora rekryteringsfirmorna. Men vi vill visa att man kan göra som vi och till exempel Perfect Fools och Farfar, som jobbar i Stockholm men med internationellt perspektiv.
Tror du inte att andra vill komma in på föreläsningarna?
– Jo, det är en del som frågar om man kan fixa in dem, och vi har funderat på att arrangera ett frukostseminarium eller liknande. Men inget är spikat.