Toppbannern på Di.se – en kassako för Bonnier.

Bonnierkoncernen är den största medieaktören i Sverige. Men på nätet har koncernen hittills inte fått en lika stark ställning som de traditionella medierna har. Aftonbladet är till exempel mer en dubbelt så stor som Expressen på webben.

Och även om till exempel både TV4 och Dagens Nyheter har fått många nya läsare den senaste tiden så växer inte annonsintäkterna i samma takt. Ekonomitidningen Dagens Industri har däremot med sin snävare inriktning och burgna målgrupp kunnat ta bra betalt – även på webben.

Det finns ingen officiell statistik för hur styrkeförhållandet är mellan Bonniers olika annonsfinansierade sajter. Men enligt uppgifter till Resume.se är Dagens Industris toppbanner en riktig kassako.
– Den är extremt viktig för vår ekonomi, säger en person med insyn.

Under 2008 omsatte DI online 106 miljoner kronor och gjorde en vinst på 48 miljoner kronor före skatt. Finanskrisen drar sannolikt ner resultatet en hel del i år. Men Di.se har fortfarande en mycket stark ställning på nätet – speciellt i relation till sina kollegor inom Bonnierkoncernen. Bara toppbannern på Dagens Industri står för 25 procent av Bonnierkoncernens totala annonsintäkter på nätet.

Prislappen för toppbannern ligger på 75 000 kronor för 100 000 visningar eller på 299 000 kronor för 600 000 visningar.
– Det låter kanske mycket. Men om man jämför med många av våra konkurrenter så ligger vår banner kvar även om man klickar på en artikel. Varje besökare läser ungefär fem artiklar, så det blir fler exponeringar per besökare och en lång exponeringstid, säger Patrik Österlund, säljare på Di.se.