
Youtube-kanalen m5boarddotcom innan 100 miljoner-passeringen
2006 startade Gustav Träff kanalen m5boarddotcom. På fem år har civilingenjören blivit Sveriges youtube-kung. I går passerade kanalen 100 miljonervallen.
– Det känns otroligt kul. Särskilt eftersom kanalen är så pass nischad. Det är ju bara bilar.
Gustav Träff är utbildad civilingenjör på KTH med inriktning medieteknik. Han tror att framgången bygger på att kanalen är unik och enbart vänder sig till bilentusiaster. De största klicksuccérna är när lyxbilarna tampas mot varandra:
– Våra populäraste klipp är filmerna när lyxbilar som Koenigsegg ställs mot en Ferrari eller Lamborghini. Vi satsar på internationella klipp och har inga videos som bara riktar sig till svensk publik.
Två i Sverige ligger Warner som hade 87 miljoner tittare när Gustav Träff nådde drömgränsen. Han tror inte att förstaplatsen blir en långkörare:
– I nischen är konkurrensen svag, men det är oundvikligt att bli omkörd av bredare kanaler som Warner Music Sweden.
Läs mer