Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Byråval
Publicerad: 28 juni 2016, 11:17
Foto: Kampanjbild/Resorb
Byrån Holy blir vätskeersättningsproducentens reklambyrå. Här är första kampanjen –och ambitionen tycks vara att tvätta bort stämpeln som bakisprodukt.
– Vi ville ha en mer flexibel reklambyrå, någon med öronen mot marken som kunde ta varumärket in i en ny digital era, och hittade det i Holy, säger Maria Roeck Hansen, senior brand manager Nordic på Nestlé i en kommentar om byråvalet.
Samtidigt kommer man ut med Holys första kampanj för Resorb, där man lanserar Resorb Balance – en ny produkt där man adderat C-vitamin och Zink för att få fler effekter för immunförsvaret. Man breddar alltså användningsområdet.
– I stressen mellan jobb, barnhämtning och träning är det lätt att glömma bort
vätskebalansen och det kan göra att man blir trött och hängig, samt får huvudvärk. C-vitamin och Zink är även bra för hud, hår och naglar samt ett normalt
immunförsvar, fortsätter Maria Roeck Hansen.
Kampanjen går i tv, utomhus och sociala medier.
Mårten Färlin