Byråval
Kungsängen väljer Abby World som ny fullservicebyrå
Publicerad: 11 maj 2023, 11:24
Foto: Abby World
Kungsängen har valt Abby World (tidigare Abby Priest) som ny kommunikationspartner.
Uppdraget som Abby World fått av Kungsängen omfattar bland annat framtagande av ny varumärkesstrategi, ny identitet och nytt kommunikationskoncept, samt löpande kampanjarbete.
Syftet med uppdraget är att stärka och särskilja Kungsängen som varumärke och framhäva det hantverk som varit en del av företagets verksamhet sedan starten 1998.
– Kungsängen är ett fantastiskt och omtyckt varumärke med ett starkt fundament i den lokala produktionen, de svenska råvarorna och det gedigna sänghantverket. Det ska vi nu ytterligare tydliggöra och dramatisera i kommunikationen. Och framförallt, visa vad det innebär att somna och vakna i en riktig kvalitetssäng, säger Annelie Söderberg marknads- och kommunikationschef i ett pressmeddelande.
Valet föll på Abby World som partner.
– Att få arbeta i ett nära partnerskap med en uppdragsgivare som förstår kraften i varumärkets alla touchpoints och dess förmåga att engagera och samspela, är vad som driver oss framåt. Tillsammans kommer vi förhoppningsvis skapa minnesvärda kampanjer som ökar varumärkeskännedomen och genererar affärsresultat, säger Andreas Morne, kundansvarig och medgrundare Abby World.
Under senvåren kommer den första kampanjen ut på marknaden.
Arbetsgrupp
Kungsängen
Annelie Söderberg, Marknads- och Kommunikationschef
Malin Kjellsdotter, Art Director
Robert Gunnarssson, Grafisk Designer och CRM
Abby World
Andreas Morne, projektledare och kundansvarig
Johanna Lindberg, Brand Strategist
Louise Persson, produktionsledare
Lina Franzon, copywriter
Claudia Rolf, copywriter
Matilda Blomqvist, Art Director
Oskar Hellqvist, Creative Director
Adrian Mörner-Hansen, Design Director
Alexander Hedström, Designer
Lukas Andersson, Motion Designer
Amanda Nordlöw, byråproducent
Jonas Eriksson, Content Creator
Moa Severin, Content Creator