Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Byråval
Publicerad: 19 mars 2015, 07:30
Stina Carlsson Reich kundansvarig på Doberman
Innovationerna i klassrummet är blir allt fler med nya verktyg, processer och digitalisering. Nu får designbyrån Doberman det internationella uppdraget att tillsammans med Mojang och Microsoft designa hur spelet Minecraft kan användas av lärare och elever för framtidens lärande.
Mojang köptes av Microsoft för 2,5 miljarder dollar i höstas. Spelutvecklaren är förknippade med spelsuccén Minecraft. Över 18 miljoner människor har hittills laddat ner spelet. Spelet är också en växande utbildningsplattform. I dag använder över 3000 lärare i 40 länder spelet för att utbildning inom allt från historia och matematik till konst och religion. En global community skapar och delar innehåll till plattformen varje dag.
– Vårt uppdrag är att ta detta till en ny nivå och designa hur det fysiska klassrummet och Minecrafts digitala spel kan integreras till en kraftfull utbildningsupplevelse, säger Stina Carlsson Reich, kundansvarig på Doberman i ett pressmeddelande.
Arbetet pågår redan för fullt och Dobermans designteam arbetar bland annat på plats i Los Angeles för att utforska lärare och spelares behov och beteende.
– Målet är att stärka både lärares och spelares möjligheter att utnyttja spelets enorma potential och mycket av vårt arbete sker därför i nära samarbete med både lärare och elever i Sverige, Storbritannien och USA, kommenterar Stina Carlsson Reich.