Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Byråval
Publicerad: 3 november 2021, 14:23
Ett arvode på 450 kronor per timme är så lågt att det inte går ihop. I en uträkning framgår det att priset ligger långt under break-even. Samtidigt berättar Lennox PR vd att de aldrig skulle buda på offentliga upphandlingar: ”Kostnaden kontra utdelningen är inte rimlig”, säger han.
Prisdumpningen i Stockholms stads senaste upphandling lyfte frågan om hur affären egentligen går ihop med ett timpris på 450 kronor. Och branschen larmar om tvivelaktiga metoder i offentliga upphandlingar. Flera
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.