Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Byråval
Publicerad: 26 februari 2015, 14:43
Kampanjbild Scania
Lastbilstillverkaren Scanias är på byråjakt i Sverige. Marknadschefen Johan Sporre har den senaste tiden låtit flera reklambyråer pitcha in sina idéer.
Ämnen i artikeln:
ScaniaEnligt uppgifter till Resumé har Scania sonderat reklambyråterrängen sedan i höstas. Johan Sporre, marketing and communication manager på lastbilstillverkaren, berättar för Resumé att han har uppvaktat flera byråer den senaste tiden.
– Jag har varit ute och träffat ett antal byråer där de fått pitcha in sina idéer. Det gäller både nya och befintliga byråer. Det här händer med jämna mellanrum och är inget dramatiskt, säger Johan Sporre till Resumé.
Gäller det något speciellt uppdrag?
– Det vill jag inte kommentera.
De senaste åren har Volvo Trucks och reklambyrån Forsman & Bodenfors skördat stora framgångar på kommunikationsområdet med "Live test"-serien. Johan Sporre anser att det inte finns några kopplingar mellan konkurrentens kommunikationssuccé och hans möten med byråer.
– Vi har en ganska annorlunda approach.
Scania samarbetar sedan tidigare med bland annat med CP+B som nyligen tog fram en smartwatch för Scania-förare och contentbyrån Appelberg.
Ämnen i artikeln:
Scania