Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Folk på väg
Publicerad: 31 augusti 2015, 12:42
Jonas Terning blir ny chefredaktör på Café
Jonas Terning tar klivet upp från redaktör till chefredaktör på livsstilsmagasinet. Samtidigt blir avgående chefredaktören Jens Stenberg digital innehållschef på Aller media.
– Det känns otroligt kul. Jag har varit med i den förvandling Café påbörjat där vi går från att vara en stark printprodukt till att leverera bra innehåll i flera kanaler. Det ska bli extremt inspirerande och utmanande att tillsammans med redaktionen fortsätta den resan, säger Jonas Terning i en kommentar.
Den tryckta tidningen kommer vara fortsatt viktig men den stora utmaningen för den nya chefredaktören är att stärka positionen digitalt.
– Jag är mycket glad att vi nu har Jonas som chefredaktör. Han har visat ett tydligt ledarskap och ansvar, något som krävs på Café när vi nu tar nya steg mot att bli Sveriges absolut viktigaste mötesplats för män, säger Stina Abenius, publicistisk direktör på Aller media.
Samtidigt utökas ansvaret för modechef Daniel Lindström som kommer utveckla live-format och konceptaffärer. Han får därmed titeln kreativ chef.