Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Folk på väg
Publicerad: 10 maj 2017, 06:48
Carolina Neurath.
Foto: Pressbild
Svenska Dagbladets stjärnreporter blir programledare i SVT:s nya morgonsatsning.
Caolina Neurath har vunnit Stora Journalistpriset och Guldspaden för sina granskningar på Svenska Dagbladet. De senaste åren har hon varit en av tidningens största profiler. Mest känd är hon förmodlingen för hennes artiklar och bok om härvan i HQ Bank.
Nu går Carolina Neurath över till SVT och rollen som programledare för kanalens nya morgonsatsning som drar igång efter sommaren.
– Jag är väldigt samhällsintresserad, och tycker det ska bli kul att få grotta mer i alltifrån politik och utrikesjournalistik till aktuella snackisar, säger hon till SVT.
Ulf Johansson programchef på SVT Nyheter:
– Neurath är en av landets mest spännande journalister. Hon har journalistisk spets och har redan fått flera professionella utmärkelser. Med sin ekonomibakgrund är hon en stor tillgång och blir ett bra komplement till de övriga programledarna.
SVT-profilerna Åsa Avdic, Pelle Nilsson och Alexander Norén är ocksåklara som programledare för SVT Nyheters nya morgonprogram i höst.
Fredrik Thambert