Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Folk på väg
Publicerad: 30 januari 2019, 13:22
Foto: Anonymous100000/Wikimedia Commons
Caroline Runéus kallades in för att leda kommunikationsledningen och återuprätta förtroendet för hårt prövade Karolinska institutet. Nu lämnar hon uppdraget och återvänder till motsvarande tjänst vid Lunds universitet – av privata skäl.
Det var efter påsken 2018 som Caroline Runéus tillträdde tjänsten som ny kommunikationsdirektör för Karolinska Institutet. Den nya kommunikationsavdelningen skulle stötta KI:s ledning att bygga upp förtroendet efter den kris som händelserna kring Paolo Macchiarini skapade.
Nu står det klart att kommunikationsdirektören lämnar sitt uppdrag och flyttar tillbaka till Lund, där hon varit tjänstledig från jobbet som kommunikationsdirektör vid Lunds universitet. Hon kommer att jobba kvar på KI till utgången av april.
– Det är helt och hållet på grund av privata skäl. Det har varit ett enormt kul uppdrag.
Det har ingenting att göra andra händelser på KI?
– Nej, det handlar om privata skäl som jag inte vill gå in på.
Rerkyteringen av Caroline Runéus ersättare pågår.