Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Folk på väg
Publicerad: 5 november 2015, 08:28
Gustav Holm går vidare i karriären.
AD:n Gustav Holm lämnar DDB Stockholm efter fem år. Nu går han vidare till digitalbyrån River.
Gustav Holm började på DDB direkt efter utbildningen. Efter flera prisbelönade kampanjer har det nu blivit dags att gå vidare i karriären.
– Jag lärde mig mycket på DDB Stockholm. Det var en bra arbetsplats för mig att börja på som nyutexaminerad, men nu var det dags att byta miljö kände jag, säger han i en kommentar.
Nytt jobb hittar han hos River.
– River har en intressant uppsättning människor. Det finns mycket spetskompetens inom olika områden och det är ett varmt och intelligent klimat. Det känns väldigt kul och jag är förväntansfull inför framtiden, enligt Gustav Holm.
Vd Martin Werner är nöjd över sin rekrytering:
– Vi har haft ögonen på Gustav ett tag och är imponerade av vad han har presterat hittills i sin karriär. Det ska bli väldigt spännande att att börja arbeta ihop. Han matchar River på både ett kreativt och ett personligt plan.
Fredrik Thambert