fredag24 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Ledarskap

Arbetsmiljöverket inleder stor insats – 55 reklambyråer ska inspekteras: ”Ohälsan ökar bland chefer”

Publicerad: 3 juni 2022, 12:56

Som en följd av de ökade ohälsotalen genomför Arbetsmiljöverket en omfattande utvärdering för att förbättra arbetsmiljön. Fram till slutet av året kommer 55 företag i reklambranschen att få besök av verkets inspektörer – i fokus står det chefsled som jobbar närmast den operativa verksamheten.

Ämnen i artikeln:

NyheterPrestationens prisArbetsmiljöverketLedarskap

Andreas Rågsjö Thorell

andreas.thorell@resume.se


I veckan påbörjade Arbetsmiljöverket en omfattande insats där 900 arbetsplatser ska inspekteras under återstoden av 2022. Inom reklam- och marknadsföring kommer 55 företag med minst 20 anställda att få besök.

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Nya Resumé 2023 - magasin med dubbelt antal sidor, mer inspiration och fördjupning i coffeetable format
Nytt veckobrev för alla prenumeranter med ännu mer fokus på snabb omvärldsbevakning
Exklusivt analysbrev med kartläggningar, granskningar & insikter
Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll på resume.se

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev