Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Nyheter
Publicerad: 15 september 2010, 06:28
Tony Dell är jämngammal med Don Draper. Men är även samtida med dagens unga reklamare och har heltidsjobb på DLKW Lowe i London. Nu har han fyllt 90 och är troligtvis äldst i reklambranschen.
Tony Dell.
Tony Dell har hängt på reklambyrå hela sitt liv. Inte riktigt hela livet, på 1940-talet krigade han mot nazisterna under andra världskriget.
Under Sterling Coopers storhetstid, tidigt 1960-tal, stod han på topp. Men till skillnad mot alla sina kollegor har han inte dalat. Under 30 år har han varit art buying-chef på DLKW (som köptes av Lowe London i somras). Nyligen fyllde han 90 men är fortfarande verksam på heltid.
– Jag sa till honom att trappa ned lite och testa en ny roll på byrån, säger byråchefen Greg Delaney till The Guardian.
Nya titeln är Head of visual inspiration vilket betyder att han, fem dagar i veckan, vandrar runt London och trendspanar på gallerier, utställningar och teatrar. Han rapporterar vad han sett på sin blogg.
– Men det är ett riktigt jobb som vi är för upptagna att hinna med, säger Greg Delaney.