Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Nyheter
Publicerad: 17 Juni 2013, 12:53
Den privata konsumtionen växer snabbare än den övriga ekonomin, och marknadschefer för ledande varumärken bedömer att tillväxttakten ökar framöver. Det visar Stampens Marknadschefsindex
Ämnen i artikeln:
MarknadschefsindexMarknadschefsindex för andra kvartalet landar på 53,5. För första gången på två år är noteringen över 50.
De marknadschefer som svarar representerar konsumtion för cirka 1 000 miljarder kronor och hälften av dem avser att öka sina marknadsinvesteringar de kommande månaderna. Enbart en av fem kommer att dra ner.
– Marknadscheferna ska vara lika offensiva när det gäller sina egna medieinvesteringar i andra halvåret i år, vilket är en första signal om att annonskonjunkturen kan vara på väg att vända, säger Bosse Svensson som ansvarar för Marknadschefsindex hos Stampen Media Group.
Fler än tidigare bedömer att konsumenterna är beredda till stora kontantutlägg, som att köpa bil, resa eller renovera. Den observationen stämmer väl med att sparandet förväntas minska.
– Ytterligare en positiv signal är att marknadscheferna ser att svenskarna är beredda att ägna mer tid än tidigare åt att låta sig inspireras till köp. Det innebär att konsumenterna väntas shoppa runt både i butiker och på nätet, vilket för det mesta leder till ökad privat konsumtion, säger Bosse Svensson.
Krister Berntsson
Ämnen i artikeln:
Marknadschefsindex