Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Nyheter
Publicerad: 12 Februari 2010, 10:11
SVT storsatsar på OS i Vancouver som börjar idag. En stor nyhet är att det går att följa medaljhoppen direkt i mobilen. För att locka tittare har SVT tagit fram en specialtrailer, signerad Felix Herngren och Forsman & Bodenfors.
– OS är en av våra absolut största satsningar och vi har precis släppt en ny tjänst som möjliggör livesändningar i mobilen. De vill vi nu vill marknadsföra, säger marknadschefen Lotta Loosme.
SVT lanserade nyligen sin mobiltjänst för SVT Play. I veckan blev även applikationen för Iphone godkänd.
– Vi är fantastiskt glada över alla positiva reaktioner vi fått.
Idag drar trailerkampanjen igång. Den kommer att visas i samband med OS-sändningarna de kommande två veckorna.
– Vi kommer också att köra banners i samband med livesändningarna.
Felix Herngren dubbeljobbar i tv de närmaste veckorna. Samtidigt som hans två reklamfilmer ska locka tittare i SVT spelar han en av huvudrollerna och regisserar komediserien Solsidan i TV4.
Tobias Rydergren