Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Nyheter
Publicerad: 18 september 2008, 12:31
Grey Copenhagen tog hem guld när det europeiska reklampriset Effie delades ut igår. Grey EMA blev årets byrånätverk.
Foto: Coca Cola
Effei delas ut av European Association of Communications Agencies som är en paneuropeisk organsiation för kommunikationsbyråer. Effiepriset hyllar byråer som gör kampanjer som är framgångsrika i flera länder.
När Effie i går delades ut i Bryssel var det Grey Copenhagen som hämtade hem guldmedaljen. Byrån fick guldet för Coke Zero-kampanjen "As it should be".
Även TBWA Paris fick guld för sin Nissankampanj Urbanproof.
Grey-byråer höll sig framm och hämtade hem flera silver och brons. När allt summerades var det Grey EMA som fick flest poäng och utsågs till årets byrånätverk. Det var fjärde året i rad som Grey fick en Effie för årets byrtånätverk.