Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration

Prenumerera

Fredag23.10.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Nyheter

Här är 2008:s Guldbaggenomineringar

Publicerad: 8 Januari 2008, 10:00

Guldbaggenomineringarna är klara. ”Darling” leder med sex nomineringar. ”Du levande” och ”Leo” kan vinna fyra respektive tre priser. ”Arn: Temelriddaren” är nominerad i två kategorier.


De som slåss om Guldbaggen för bästa film är Roy Anderssons ”Du levande”, Josef Fares ”Leo” och Johan Klings ”Darling”.

Jan Guillous ”Arn: Tempelriddaren” lyckades få två nomineringar för bästa foto och bästa kvinnliga biroll.

Nytt för i år är Biopublikens pris. Alla som vill kan rösta på sin favoritfilm på biopublikenspris.se.

Nomineringar

Bästa film

Darling
Producent: Fredrik Heinig

Du levande
Producent: Pernilla Sandström

Leo
Producent: Anna Anthony

Bästa regi

Roy Andersson

för Du levande

Josef Fares
för Leo

Johan Kling
för Darling

Bästa kvinnliga huvudroll

Julia Högberg
för rollen som Gertrud i Den nya människan 

Sofia Ledarp
för rollen som Lena i Den man älskar

Michelle Meadows
för rollen som Eva i Darling

Bästa manliga huvudroll

Jonas Karlsson

för rollen som Hannes i Den man älskar 

Michael Segerström
för rollen som Bernhard i Darling 

Leonard Terfelt
för rollen som Leo i Leo

Bästa kvinnliga biroll

Bibi Andersson
för rollen som moder Rikissa i Arn: Tempelriddaren 

Maria Lundqvist
för rollen som Solbritt i Den nya människan

Gunilla Nyroos
för rollen som Jill i Nina Frisk 

Bästa manliga biroll

Hassan Brijany

för rollen som Halims pappa i Ett öga rött

Dan Ekborg
för rollen som Ulf Enecke i Se upp för dårarna 

Nicolaj Schröder
för sin roll i Hata Göteborg

Bästa manuskript

Roy Andersson

för manuskriptet till Du levande

Johan Kling
för manuskriptet till Darling

Kjell Sundstedt
för manuskriptet till Den nya människan

Bästa foto

Gustav Danielsson

för fotot i Du levande 

Geir Hartly Andreassen
för fotot i Darling 

Eric Kress
för fotot i Arn: Tempelriddaren 

Bästa utländska film

4 månader, 3 veckor och 2 dagar/4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile
Regi: Cristian Mungiu

This is England
Regi: Shane Meadows

Vid himlens utkant/Auf der anderen Seite
Regi: Fatih Akin

Bästa kortfilm

Hur man gör
Regi: Gunilla Heilborn, Kim Hiorthøy, Mårten Nilsson

Juni
Regi: Fijona Jonuzi

Lucky Blue
Regi: Håkan Liu

Bästa dokumentärfilm

Det svider i hjärtat
Regi: Oscar Hedin

Nunnan
Regi: Maud Nycander

Paradiset
Regi: Jerzy Sladkowski

Linus Fremin

Dela artikeln:


Resumés nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.