Nyheter
Rodeo firar 10 år med jubileumsmagasin
Publicerad: 5 mars 2013, 11:24
Rodeo firar 10 år.
Nu i mars firar tidningen Rodeo tio år. Det firar de med ett specialnummer där de blickar bakåt och berättar historien bakom.
Ämnen i artikeln:
RodeoFT
Fredrik Thambert
Rodeo gjorde debut för tio år sedan på Milanos modevecka. Tidningen var en blandning av svenskt och italienskt för packat i tabloidformat. Sedan dess har tidningen antagit flera olika former och en lång rad stjärnor har figurerat i spalterna.
I specialnumret som börjar säljas inom kort blickar Rodeo bakåt och låter skaparna berätta om tidningens historia. De kommer också att förklara varför tidningen egentligen heter "Rodeo". Journalisten Annina Rabe utforskar också den senaste tioårsperiodens betydelse inom modet och kulturen.
Men jubileumsnumret blickar också framåt. Bland annat kommer en utvalda skara "Rodeofavoriter" ge sin syn på framtiden.