Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Opinion
Publicerad: 19 oktober 2020, 07:51
Mats Rönne har tidigare i karriären varit varumärkesansvarig på bland annat Ericsson och Electrolux.
Foto: Pressbild
Linda Nilsson, vd på Komm, saknar en motpart för att diskutera offentliga upphandlingar av kommunikationskonsulttjänster. I Storbritannien fanns länge COI, en myndighet med just den funktionen. Kanske är det återigen läge att ta efter britterna? Det frågar sig varumärkesstrategen Mats Rönne.
Ämnen i artikeln:
Mats RönneOrganisationen COI, the Central Office of Information, låter ungefär så orwellianskt som man överhuvud taget kan tänka sig. Men faktum är att för ett par decennier sedan var detta bland de coolaste ställena man kunde arbeta på, åtminstone om man jobbade med kommunikationsstrategier Storbritannien.
COI var helt enkelt en central stabsfunktion som skulle öka professionalismen för informationskampanjer riktade mot den brittiska allmänheten genom att vara experter och rådgivare till den offentliga sektorn och de kommunikationsbehov som finns där. Man hade två huvudsakliga funktioner:
Sammantaget gjorde detta att COI under flera år var den enskilt största reklamköparen i Storbritannien. Och med ett stort fokus på att påverka britternas beteende i frågor som att t.ex. betala skatt, sluta röka, inte köra bil med sprit i kroppen o.likn. – och därmed också stort fokus på konsumentinsikter och beteendepåverkan, och resurser för att arbeta med detta – så var det också en hett eftertraktad arbetsplats för ambitiösa planners och kommunikationsstrateger.
Tyvärr stängde den brittiska regeringen COI år 2012. Men kanske är det dags för Sverige att ta upp stafettpinnen? Vi har ju inspirerats av UK – av goda skäl – när det gäller mycket annat inom marknadsföring, så varför inte här? Och även om huvudsyftet kanske inte bör vara att skapa en motpart för Komm att förhandla om avtal för upphandlingar inom den offentliga sektorn så finns det ju gott om exempel på samordningsmyndigheter inom andra områden. Det kanske är dags för en sådan inom kommunikation?
Mats Rönne, senior varumärkesstrateg och effektrådgivare åt Sveriges annonsörer
Ämnen i artikeln:
Mats Rönne