Granskning
Myndigheten: ”Forsbergs har fått en iögonfallande mängd anmälningar och andra signaler om brister”
Publicerad: 8 december 2022, 14:33
Myndigheten för yrkeshögskolan.
Foto: Pressbild/Myndigheten för yrkeshögskolan
Före detta anställda och elever riktar svidande kritik mot Forsbergs skola. Myndigheten som ansvarar för konst- och yrkesutbildningar, MYH, har genom åren riktat allvarlig kritik mot den ansedda skolan: ”För att ha så få utbildningar har Forsbergs förekommit ovanligt ofta som föremål för tillsyn.”
Enligt flera före detta anställda och elever på Forsbergs finns en rad brister i hur utbildningarna bedrivs. En person med insyn går så långt att kalla Forsbergs skola ”för en
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.