Helgintervjuer
Absoluts nya design ska ta ikoniska flaskan in i framtiden – Tad Greenough vill vara mer provokativ
Publicerad: 25 juni 2022, 05:30
I Sverige uppfattas man som skrytsam om man pratar om sina ambitioner. Det anser Absolut vodkas Tad Greenough som tycker att varumärket förtjänar mer uppmärksamhet än de får i dag. Resumé har snackat med spritmärkets globala kreativa chef om: ✓ att förändra en ikonisk design ✓ den svenska arbetskulturen jämfört med den amerikanska ✓ resan tillbaka till att bli ett ”landmärke”.
Absoluts vodkaflaska lanserades 1979 och är välkänd för de flesta. Förpackningen blev mediet tack vare en blygsam budget och när flaskan inte såg ut som alla andra spritflaskor blev succén
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 195 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 5 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.