onsdag7 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Helgintervjuer

Foppa blev murbräcka – så bygger NLG affärer mellan stjärnor och varumärken : ”Drömmen är att ta hand om hela kedjan”

Publicerad: 28 augusti 2021, 06:13

Marknadschefen Jonas Ahnlund tillsammans med NLG:s grundare och vd Anders Cedhamre: ”Autenticitet är allt”

Foto: Sören Andersson

I en annars överetablerad bransch har Next Level Group hittat ett hål på marknaden genom att matcha varumärken med sport- och nöjesprofiler. Resumé har tagit ett snack med NLG om ✓ vad som särskiljer dem från influencernätverk ✓ Björn Borg-metoden ✓ satsningen på eget produktionsbolag och ✓ strategin bakom reklamgigen.
”För mig mig är det viktigt att jobba med bolag som jag kan stå för och som jag kanske rentav använder själv”, säger Peter Forsberg till Resumé.

Ämnen i artikeln:

Influencer marketingPeter ForsbergJessica AlmenäsFotbollVarumärkeVarumärken

ART

Andreas Rågsjö Thorell

andreas.thorell@resume.se


I svenska medier beskrevs det hela som en mardröm. Under den pågående pandemin hade miljoner svenskar suktat efter den uppskjutna EM-festen i ett års tid. Med så många unga, talangfulla

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Nya Resumé 2023 - magasin med dubbelt antal sidor, mer inspiration och fördjupning i nytt format
Nytt veckobrev för alla prenumeranter med ännu mer fokus på snabb omvärldsbevakning
Exklusivt analysbrev med kartläggningar, granskningar & insikter
Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll på resume.se

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 195 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 5 995 kr. Inför varje förnyelse har du möjlighet att säga upp.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev