Resumé insikt
Bolagen försvarar uppblåsta priserna: “Vi har revolutionerande formulas”
Med hjälp av upptrissade priser på billiga produkter höjer bolag som Glossybox och Goodiebox värdet på sina boxar, något som kan bryta mot marknadsföringslagen. Själva menar de att de inte gjort något fel och att kunderna är nöjda.
Publicerad: 2 februari 2022, 12:28
Okända varumärken till skyhöga priser. Värdet på skönhetsboxar som Glossybox slår i taket, men produkterna säljs aldrig till de annonserade priserna vilket kan vara brott mot marknadsföringslagen. Själva ser de inget problem med innehållet.
Foto: Press
Skönhetsboxar som Glossybox och Goodiebox använder sig av tveksamma metoder för att driva upp värdet på sina skönhetsboxar. Resumé Insikt visade i en tidigare artikel hur företagen, inte minst
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.