måndag29 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Resumé insikt

Så vill branschorganisationerna stävja ad fraud

Publicerad: 22 juni 2022, 09:50

Lena Regeheim (verksamhetsansvarig på Sveriges Mediebyråer) och Hanna Riberdahl (vd på Sveriges Annonsörer).

Samarbete och utbildning. Så kan branschorganisationernas ansträngning sammanfattas för att rå bot på ad fraud: ”Vi tror att det behövs en större kunskap och kännedom om ad fraud problematiken”, säger Hanna Riberdahl på Sveriges Annonsörer.

Ämnen i artikeln:

Digital marknadsföringNyheterSveriges AnnonsörerSveriges MediebyråerHanna RiberdahlAd fraudDigitalDigitalisering

Joakim Wedholm

joakim.wedholm@resume.se


680 miljarder kronor globalt. Drygt 4 miljarder i Sverige. Så mycket tros försvinna i ad fraud under 2022. Men beloppen är högst osäkra och enligt experten Augustine Fou som Resumé

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Nya Resumé 2023 - magasin med dubbelt antal sidor, mer inspiration och fördjupning i nytt format
Nytt veckobrev för alla prenumeranter med ännu mer fokus på snabb omvärldsbevakning
Exklusivt analysbrev med kartläggningar, granskningar & insikter
Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll på resume.se

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 195 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 5 995 kr. Inför varje förnyelse har du möjlighet att säga upp.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev