torsdag30 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Resumé insikt

Spelbolagen som ökat sina reklaminvesteringar mest – 6,6 miljarder i potten

Publicerad: 23 januari 2019, 08:51

Från 3,8 till 6,6 miljarder kronor på bara två år. Reklaminvesteringarna har slagit i höjden och med spellicensen runt hörnet lägger helt nya bolag stora summor på marknadsföring. Jackpott för byråerna.

Ämnen i artikeln:

SpelbolagSpelreklam

Julia Lundin

julia.lundin@resume.se


Resumé Insikt har bett Sifo Reklammätningar ta fram siffror på hur mycket pengar som lagts på reklam de senaste tre åren, alltså de tre åren innan den nya spellagen trädde

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Nya Resumé 2023 - magasin med dubbelt antal sidor, mer inspiration och fördjupning i coffeetable format
Nytt veckobrev för alla prenumeranter med ännu mer fokus på snabb omvärldsbevakning
Exklusivt analysbrev med kartläggningar, granskningar & insikter
Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll på resume.se

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev