Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Affärer
Publicerad: 11 november 2021, 10:52
Foto: ipopba
Demoskop och Penetrace utvecklar ett nordisk erbjudande, som genom ny teknologi och ökad förståelse för marknaden ska ge kunden större affärsnytta.
Ämnen i artikeln:
Big DataPenetrace erbjuden en marketing intelligence-plattform, vilket innebär att man strukturerar data för att ge ett så relevant underlag som möjligt. Grunden för samarbetet med Demoskop är att sortera data, genom att använda plattformen tillsammans med Demoskops analys- och rådgivningskompetens.
Båda företagen har ledande ställning i Norden och samarbetet syftar först och främst till ett nordiskt samarbete. Man har redan arbetat tillsammans ”bakom kulisserna”, enligt ett pressmeddelande.
– Under en tid har vi arbetat tillsammans bakom kulisserna och det känns väldigt roligt att äntligen kunna berätta för marknaden hur vi kan bidra till bättre affärsbeslut, säger Karin Nelsson, vd för Demoskop.
Henning Tunsli, vd för Penetrace, säger enligt pressmeddelandet att man letat efter en svensk partner i flera år.
– Vi ser fram emot att skapa kundvärde tillsammans med Demoskop i många år framöver, säger han.
Ämnen i artikeln:
Big Data