Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Dagspress
Publicerad: 11 april 2011, 13:12
Nu kräver en av Aftonbladets största profiler att bilderna på Silvias fall i New York publiceras. – En kvällstidning ska vara en kvällstidning. Det är säkert kanonbilder, säger Lasse Anrell till Resume.se.
Lasse Anrell Foto: Resumé
Resume.se skrev i fredags om den upprorsstäming som råder på Aftonbladet efter incidenten förra veckan där Drottning Silvia ramlade över en sopsäck och stukade foten. Hovet har beskyllt Aftonbladet-fotografen för ofredande samtidigt som Aftonbladet själva försökt distansera sig från händelsen.
Sportjournalisten Lasse Anrell tycker att tidningen borde publicera bilderna på Silvia när hon ramlar över sopsäcken.
– Jag tycker att Aftonbladet ska publicera bilderna. En kvällstidning ska vara en kvällstidning. Det är säkert kanonbilder: ”En drottnings fall”, säger han till Resume.se
Hur är ditt förtroende för Jan Helin för tillfället?
– Mitt förtroende för Jan Helin är bra, säger Lasse Anrell.
Lasse Anrell avböjer att vidare kommentera Aftonbladets hantering av situationen.
Resume.se har sökt Jan Helin för en kommentar.
Christian Ström