Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Dagspress
Publicerad: 25 Maj 2010, 11:00
En källa lämnade uppgifter till Norra Skåne mot löfte om anonymitet. Mimmi Karlsson-Bernfalk valde senare att istället avslöja namnet på källan i en artikel. Idag dömdes hon av Hovrätten till dagsböter på sammanlagt 40 000 kronor och får dessutom betala rättegångskostnader på närmare 200 000. – Jag hoppas och tror på ett överklagande, säger Mimmi Karlsson-Bernfalk till TT.
Ämnen i artikeln:
Mimmi Karlsson BernfalkHändelsen inträffade 2008 då Nils-Eric Hennix fd partiledare för Nationaldemokraterna hörde av sig till Norra Skåne för att berätta om ett nystartat medborgargarde i Hässleholm.
Nils-Eric Hennix påstår sig ha blivit lovad anonymitet men när det blev känt att han själv var ledaren för medborgargardet valde Norra Skånes dåvarande ansvarige utgivare Mimmi Karlsson-Bernfalk att publicera hans namn.
Hon har tidigare åtalats i Tingsrätten och friats men fälls nu av Hovrätten för brott mot tystnadsplikten efter överklagande av JK.
Idag är Mimmi Karlsson-Bernfalk redaktionschef för Skånska Dagbladet, Norra Skåne och Laholms Tidning.
– Jag var beredd på att det kunde gå så här. Nu vill jag läsa domen i lugn och ro och diskutera den med min advokat. Jag hoppas och tror på ett överklagande, säger Mimmi-Karlsson Bernfalk till TT.
Ove Gustafsson
Ämnen i artikeln:
Mimmi Karlsson Bernfalk