Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 15 april 2013, 12:44
Tavi Gevinson.
Foto: Från Twitterkontot.
Medieprinsessan Tavi Gevinson har kallats alltifrån framtiden för modebranschen till journalistikens framtid – bland annat av Lady Gaga. Hon är en 16-årig bloggerska som inte har ens har avslutat High School.
Ämnen i artikeln:
TargetTavi Gevinson skapade sin första blogg redan som 11-åring – The Style Rookie.
Hon hade inte massa kontakter i modevärlden till hjälp, utan för henne har det bland annat handlat om en ren och skär fascination för design och en mycket god skrivförmåga, enligt Adweek.
Tavi Gevinson har från gång till annan tagit uppehåll i skolan för att bland annat ha en framträdande plats på Fashion Week, ge sitt bidrag till Harper´s Bazaar och hantera samarbetet med Target.
16-åringen har numera fullt fokus på onlinemagasinet Rookie, vilket riktar sig till tonårsflickor. Adweek uppger att sajten mixar alltifrån personliga berättelser till nostalgitrippar och kultur mixat med en feministisk touch.
Tavi Gevinson är chefredaktör på den oberoende tidningen, vilken från början hanterades av New York Media och numera styrs av Say Media.
Sajten har idag cirka 40 skribenter och annonsörer som Target, Urban Outfitters och MTV.
Tavi Gevinson kör sitt medieimperium från sitt föräldrahem i en förort till Chicago.
Hon har både frammålats som alltifrån en modern modeikon till att hon verkligen förstår hur tonåringar tänker kring smak och mode.
Så här svarar hon på frågan om att Lady Gaga kallat henne The Future of journalism
– Jag gärna emot beröm från henne då det förtjänas. Då jag hörde om det här med Lady Gaga tänkte jag – det var riktigt trevligt av henne, men hon är ingen journalist…Jag tänkte inte så mycket på hur jag skulle kunna fortsätta att vara relevant då jag startade Rookie som 12-åring…Om nästa sak jag gör inte nödvändigtvis fyller rollen som ”the future of journalism” så håller jag väl troligen på med något som får mig att må riktigt bra och det räcker för mig.
Karl-Johan Byttner
Ämnen i artikeln:
Target