Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 22 Februari 2012, 08:28
Programledarna Jon Nilsson, Anna Hedenmo, Claes Elfsberg och Cecilia Gralde.
Foto: Carl-Johan Söder/SVT.
Från 30 minuter till en timme. Den 5 mars har nya Aktuellt premiär. Med två permanenta programledarpar: Claes Elfsberg och Cecilia Gralde samt Anna Hedenmo och Jon Nilsson.
”Programmet inleds med en cirka 17 minuter lång uppdatering med dagens viktigaste nyheter. Därefter följer, debatter, intervjuer, samtal och reportage med både Sverige och världen i fokus. Programledarna kommer vid olika tillfällen kommunicera med tittarna via twitter, facebook, chattar och på svt.se”, står det i ett pressmeddelande från SVT.
– Aktuellt blir en fullsorterad sändning med nyhetsuppdatering, sport, väder, debatter, analyser, utrikesreportage och regionala nyheter. I Sverige är det unikt för ett nyhetsprogram, berättar Eva Landahl, Aktuellt- och samhällschef på SVT, i ett pressmeddelande.
Programmet flyttas äevn till en helt ny studio med en åtta meter lång LED-skärm och automatiserad kamerateknik. I den större studion får fler gäster plats.
Magnus Helander