Media
Bekräftat: KF Media är till salu
Publicerad: 27 maj 2013, 09:27
Norstedt-huset
Foto: Pressbild
I dag presenterade KF den planerade omorganisationen. Som Resumé tidigare har avslöjat kommer man att sälja förlagsverksamheten i KF Media.
Ämnen i artikeln:
NorstedtsFör att nå lönsamhet kommer KF att prioritera butiksnätet. Detta innebär också att bolaget kommer att lägga ut de flesta av sina verksamheter som inte har med butikerna att göra till försäljning. Som Resumé tidigare har avslöjat kommer förlagsverksamheten i KF Media att säljas, det rapporterar TT.
Anders Sundström som är ordförande i KF vill inte precisera hur mycket han tror att KF kan få in på försäljningarna. Det har spekulerats om summor från 3 till 15 miljarder kronor.
KF Media bildades under 2010 och omfattar Norstedts Förlagsgrupp, Akademibokhandeln, Bokus och böcker inom Coop. Verksamheten gjorde en förlust på 77 miljoner under 2011.