onsdag22 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Media

Bink utmanar Google

Publicerad: 21 december 2011, 07:27

Martin Ahrend

Bink ger sig in på marknaden för sökordsannonsering genom en strukturaffär med OAX. Nu startar man OAX Sweden – ambitionen är att inom några år gå om Eniro.


CS

Christian Ström


Binks vd Martin Ahrend tror att man,med hjälp av trafikvolymerna i Binks nätverk kommer kunna ta upp kampen med jättarna Google och Eniro.

– Det unika med OAX lösning är att annonsörernas textannonser exponeras utifrån besökarens beteende, därför kommer vi på ett helt annat sätt än konkurrenterna komma närmre besökarnas preferenser. Bristen med traditionell sökordsannonsering är att den grundar sig delvis på historiska sökningar och att den inte är kopplad till så mycket annat än just sök. Vi blir mer aktuella och relevanta. Lägg där till att vi är Sveriges största annonsnätverk och når alla svenskar som surfar under en dag, säger han i ett pressmeddelande.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev