Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 18 januari 2013, 15:23
Intresset för Isabella Löwengrips föreläsningar var skralt
Blondinbella Tour 2013 fick ställa in på grund av obefintlig biljettförsäljning. Nu tänker Isabella Löwengrip kräva skadestånd av arrangören.
Det var i onsdags som arrangören SAJ meddelade att föreläsningsturnéen med Isabella Löwengrip ställs in. Orsaken var bristande biljettförsäljning. Endast 240 av de 7000 biljetterna hade sålts.
Men Isabella Löwengrip tror inte på förklaringen om bristande publikintresse.
– Det kan inte stämma. Bara i december, en vecka efter att vi gått ut med det här, sa de att de sålt tusentals biljetter. Så de har antingen ljugit för mig hela tiden eller så har de misslyckats med att få in sponsorer och fått panik och dragit sig ur. Jag är jättebesviken och har gått igenom avtalet med två jurister som säger att jag har rätt. Jag kommer att begära skadestånd, säger hon till Nyheter24.
Turnén var planerad till 14 städer i Sverige och ett framträdande i Oslo.
Isabella Löwengrip skulle föreläsa om "hur man hittar modet, glädjen och inspirationen att våga tro på sina idéer och lyckas som företagare och entreprenör."
Arrangemanget skulle göras i samarbete med organisationen Företagarna.
Krister Berntsson