Media
Butiksdrömmen i kras – glasen till Myrorna
Publicerad: 19 december 2011, 08:18
Ebba Lindsö
Tidigare TT-chefen Ebba Lindsös försök i detaljhandeln gick i kras – nu skänker hon sina egyptiska glas till Myrorna, skriver Dagens Industri.
EV
Emanuel Videla
Ebba Lindsö har bland annat varit chefredaktör och vd för TT och chefredaktör för Affärsvärlden. För sex år sedan försökte hon slå sig in i detaljhandeln med egyptiska munblåsta glas. Två butiker startades. Glasen visade sig dock vara svårsålda och Lindsö fick stänga ner sina två butiker. Nu finns glasen på Myrorna, skriver Dagens Industri.
– Jag tänkte att det var bättre att ge det till Myrorna än att sälja det själv. Särskilt nu inför julen är det viktigt att tänka på att många människor inte fångas upp av de sociala skyddsnäten, och Myrorna är med och hjälper de människorna, säger Ebba Lindsö till Dagens Industri.