Media
Buzzfeed och The Guardian har köpt Wennmans bilder
Publicerad: 9 oktober 2015, 13:06
Magnus Wennmans bilder har sålts till ett 40-tal internationella medier.
Foto: Magnus Wennman/Aftonbladet
Aftonbladet-fotografen Magnus Wennmans bilder på de sovande flyktingbarnen har hittills sålts till ett 40-tal internationella medier, däribland Buzzfeed, Mashable och The Guardian.
Buzzfeed publicerade bilderna igår, The Guardian har precis köpt. Magnus Wennmans bilder på de sovande flyktingbarnen sprids som en löpeld världen över. Och utställningen på Fotografiska kan tas över gränserna framöver.
– Det är naturligtvis bra att så många människor får möjlighet att se projektet. Det har varit ett otroligt tryck på bilderna och även utställningen på Fotografiska. Många har hört av sig och vill visa utställningen – dels flera ställen i Sverige och även England och Kanada. Som journalist så vill man bryta genom bruset och beröra folk, säger Magnus Wennman till Resumé.
Maria Trädgårdh, biträdande redaktionschef på Aftonbladet, säger att tidningen aldrig varit med om något liknande intresse.
– Vi är såklart omåttligt stolta. Bilderna publiceras i sin helhet med både bild och text. Översättningar har skett till bland annat engelska och arabiska, säger hon.
Här är några av de medier som publicerat Magnus Wennmans bilder. De inom parantes har köpt, och kommer publicera.
USA
Foreign Policy Magazine
Mashable
The local
Art Sheep
Van Winkle’s
(CNN)
England
Daily Mail
Huffington Post
(The Guardian)
Australien
Sunday Times
News.com
Japan
TV-Asahi
Abu Dhabi
The National
Tyskland
Bild
Süddeutsche Zeitung
People Magazine
(Spiegel online)
Holland
(NRC)
Italien
(Vanity Fair)
Norge
VG
Stavanger Aftenblad
Fotoutställningen pågår på Fotografiska till och med den 24 januari.