fredag24 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Media

Carina Bergfeldt prisas för sitt jobb som USA-korre

Publicerad: 19 januari 2018, 08:22

SVT:s USA-korrespondent Carina Bergfeldt tilldelas det amerikanska priset Outstanding Achievement Award för sina insatser som utrikeskorrespondent i USA.

Ämnen i artikeln:

SVTCarina Bergfeldt

Andreas Rågsjö Thorell

andreas.thorell@resume.se


Tidigare pristagare är bland annat Jan Eliasson, Henning Mankell, Gudrun Sjödén och Peter Forsberg.

– Ett pris som Foppa fått väger ju riktigt stort för mig. I några sekunder är jag i samma kategori som Foppa, säger en glad Carina Bergfeldt i en kommentar.

Priset delas ut till en person som "visar briljans inom sitt fält" och hjälpt till att stärka banden mellan USA och Sverige. I motiveringen hyllas reportern för sin bevakning av vitt skilda områden och för sin förmåga att sätta ett svenskt perspektiv på amerikanska nyhetshändelser.

För Carina Bergfeldt kom priset som en total överraskning.

– Jag läste brevet högt för min pojkvän och fattade inte alls först. "Jag har blivit nominerad till ett pris?" sa jag frågande, och sen när jag insåg att jag vunnit ett pris började jag gapskratta. Jag blev jätteglad.

Priset delas ut den 28 april, då Carina Bergfeldt kommer åka till Philapelphia och hålla tal för svensk-amerikaner.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev