tisdag26 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Media

Carolina Gynning blir filmstjärna

Publicerad: 5 april 2011, 07:54

Nu är det klart – medieprofilen Carolina Gynning gör skådespelardebut på svensk mark.
Hon får en tung roll i regissören Jesper Ganslandts kommande film ”Blondie”.

Ämnen i artikeln:

Carolina GynningMediaMedier

MH

Magnus Helander


Carolina Gynning. Foto: Resumé.

Det har spekulerats en tid – nu är det klart. Carolina Gynning, som tidigare har  medverkat i den franska långfilmen ”Happily ever after” från 2004, gör svensk skådespelardebut.

Carolina Gynning ska spela en av rollerna i Jesper Ganslandts tredje långfilm "Blondie". Filmen handlar om tre systrar som, i vuxen ålder, flyttar tillbaka hem till sin mamma. Gynning får sällskap av ett gäng namnkunniga skådespelare , som Alexandra Dahlström, Helena af Sandeberg, Marie Göranzon och Olle Sarri klara för roller i "Blondie".

– Filmen kommer att handla om systerskap, livet efter döden och musikaler, säger Ganslandt i ett pressmeddelande.

Jesper Ganslandt har tidigare skrivit och regisserat långfilmerna "Farväl Falkenberg" och "Apan". Inspelningarna av "Blondie" startar under våren.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev