Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 11 mars 2014, 09:23
Jonathan Lundqvist.
Foto: Pressbild.
Den 51-årige SR-medarbetaren Nils Horner har skjutits till döds av okända gärningsmän i Afghanistans huvudstad Kabul tidigt i morse. – Det verkar som att det här blir en av våra mörkaste dagar i svensk journalistik, säger Jonathan Lundvist, ordförande på Reportrar utan gränser, RUG.
– Det är en av de värsta dagarna i Sveriges Radio historia, säger Sveriges Radios vd Cilla Benkö angående tragedin att den SR-medarbetaren Nils
Horner har skjutits till död i Kabul av okända gärningsmän tidigt i morse.
Jonathan Lundqvist, ordförande på Reportrar utan gränser, RUG, är chockad.
– Vi vet väldigt lite ännu så länge om vad som har hänt, säger han.
SR uppger att Nils Horner började arbeta som utrikeskorrespondent 2001 och bevakade framför allt Asien och Mellanöstern.
Nils Horner fanns bland annat på plats när talibanerna föll i Afghanistan 2011 och under USA:s intåg i Baghdad år 2003.
Jonathan Lundqvist menar att man måste komma ihåg att Afghanistan är ett svårt område att verka inom och att det finns vissa grupper som ser journalister som legitima mål.
– Informationskrigföringen trappas upp och det gäller att få ut sin story, säger Jonathan Lundqvist.
Han påpekar att det går år mellan gångerna då en svensk journalist dödas i tjänsten – en sådan händelse var när den 47-årige svenske frilansjournalisten och nyhetsfotografen Martin Adler dödades i Somalias huvudstad Mogadishu år 2006.
– Det är som tur är en ypperligt ovanligt händelse. Det gör att chocken blir så mycket större när det väl händer, säger Jonathan Lundqvist.
Karl-Johan Byttner