Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 16 december 2010, 14:36
Nu är det klart. Proventus och grundarna PM Nilsson och Leo Lagercrantz säljer debattsajten Newsmill till Bonnier Tidskrifter.
PM Nilsson och Leo Lagercrantz.
Newsmill startades 2008 av Expressen-avhopparna PM Nilsson och Leo Lagercrantz.
Nu slukar Bonnier Tidskrifter sajten. Proventus och grundarna säljer sina aktier till Bonnier Tidskrifter – och BT-profilen Pontus Schultz blir ny styrelseordförande i Newsmill.
– Newsmill har ritat om den publicistiska kartan när det gäller samhällsdebatt, genom att kombinera den breda scenen på nätet med etablerade opinionsbildare. Alla beslutsfattare i Sverige måste förhålla sig till Newsmill. Det är fantastiskt och mycket spännande att bygga vidare på, säger Pontus Schultz, förlagsredaktör för Bonnier Tidskrifter Affärspress, i en kommentar.
Newsmill har runt 75 000 unika besökare i veckan och införlivas i sammaaffärsområde som Veckans Affärer och Privata Affärer inom Bonnier Tidskrifter Affärspress.
– Jag är mycket stolt över att vi under 2010 tagit Newsmill till break even. Vi har ökat intäkterna med 375 procent jämfört med föregående år. Jag ser mycket stora möjligheter i att utveckla publicistiken och affärsmodellen ytterligare, säger PM Nilsson.
Leo Lagercrantz lämnar sajten som Resume.se tidigare har rapporterat.
Magnus Helander