Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 20 mars 2012, 08:18
Eye-tracking-bolaget Tobii Technology stänger en finansieringsrunda på 141 miljoner kronor ledd av Intel Capital. Tidigare investerare är Amadeus Capital, Northzone Ventures och Wallenberg-ägda Investor Growth Capital.
Eye-tracking-teknik gör att en dator kan avgöra den exakta blickpunkten. Tekniken kan användas till alltifrån att styra datorer och bilar till spel samt att kartlägga hur annonser tas emot.
Tobii får nu in 21 miljoner dollar av Intel Capital.
Pengarna ska användas till Forskning- och Utveckling, FoU samt investeringar inom områden där man ser en massmarknad för Tobiis teknik:
– Eye-tracking och gaze interaction har möjlighet att revolutionera datorinteraktionen på samma sätt som pekskärmen har förändrat marknaden för handhållna enheter, säger Henrik Eskilsson, vd för Tobii Technology i en kommentar.
Intel-investeringen gör att också att Intel Capitals investeringsansvarige, Ian Cooper, går in i Tobiis styrelse.
Intel Capital satsar på start-up-bolag världen över och har genomfört investeringar på nära 61 miljarder kronor i 1 218 bolag i 51 länder.
Intel Capital satsade 3,5 miljarder kronor i 158 investeringar under 2011, varav 51 procent utanför USA och Kanada.
Karl-Johan Byttner