Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 18 september 2014, 11:25
Forumet Flashback låg nere fram till lunchtid. Direkt uppstod konspirationsteorier om en större hackareattack. Men felet är nu åtgärdat och enligt Flashback var det ett fiberbrott.
Uppgifter till IDG-tidningen Techworld gjorde bland annat gällande att hackerattacken, som alltså inte var någon attack, hade koppling till den senaste tidens uppgifter om att Researchgruppen ska ha tillgång till användaruppgifter från Flashback.
Flashback uppdaterade därefter sitt meddelande om att man saknade internetförbindelse – forumet använder flera olika internetleverantörer.
"Problemet var åtgärdat vid lunchtid, och berodde på ett fiberbrott mellan England och Nederländerna”, skrev Flashback när felet var åtgärdat.
Karl-Johan Byttner