Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 28 januari 2013, 08:26
Den internationella mediekoncernen Modern Times Group, MTG, har utnämnt Rikard Steiber till Executive Vice President och Chief Digital Officer. Matthew Hooper har också befordrat till Executive Vice President Group Corporate Communications. Richard Beeston blir Vice President Finance.
Ämnen i artikeln:
MTGRikard Steiber kommer närmaste från Google, där han arbetat i sex år – senast som Global Marknadschef för Googles Mobile & Social Advertising.
Han har tidigare varit Director of Product Marketing och haft ansvar för Europa, Mellanöstern och Afrika, EMEA. Han har i denna roll lanserat och marknadsfört produkter som Seach, Gmail, webbläsaren Chrome.
Rikard Steiber var dessförinnan vd och medgrundare till Xlent Strategy och Digiscope Consulting i Stockholm. Han har också varit en av grundarna till Scandinavia Online, SOL.
Han får det yttersta ansvaret för att leda den digitala utveckla både vad gäller MTG:s befintliga verksamhet, men också nya verksamheter och tjänster.
Här är exempel Play-tjänster inom fri-tv i nio länder, internetradio och internetbaserade radiotjänster i fem länder och nya tjänster som Like.Tv, nya TV-klipptjänsten för Viasat Sport och kupongtjänsten Klipster.
Andra exempel är gamingtjänsten Viagame samt Viaplay i Norden och Ryssland.
Han ska också se över koncernens möjligheter för såväl organisk som förvärvsdriven tillväxt inom den digitala sfären. Han rapporterar direkt till MTG:s vd och koncernchef, Jørgen Madsen Lindemann.
Matthew Hooper har varit MTG:s kommunikationschef sedan oktober 2011. Han har dessförinnan arbetat hos MTG i tolv år.
Han är också vd och medgrundare för Shared Value Limited, vilket är ett internationellt konsultbolag med inriktning på kommunikation.
Matthew Hooper får nu ansvaret för all planering och implementering av koncernens kommunikation. Han rapporterar direkt till MTG:s vd och koncernchef.
Richard Beeston återvänder till MTG i Storbritannien. Han blir ansvarig för koncernens funktioner inom finans, controlling och administration.
Han blir också en nyckelperson i samband med affärsutveckling, inklusive sammanslagningar förvärv och andra projekt.
Richard Beeston är auktoriserad revisor och kommer närmast från en tjänst som finansdirektör för BBV Worldwide, vilket är den kommersiella grenen av BBC.
Richard Beeston rapporterar direkt till MTG:s finanschef Mathias Hermansson.
Karl-Johan Byttner
Ämnen i artikeln:
MTG