Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 1 april 2014, 09:51
GP-huset.
Foto: Krister Berntsson.
Göteborgs-Postens skyddsombud Malin Clausson och Karina Hansson har skickat in en anmälan till Arbetsmiljöverket om att flera kvinnor på GP:s centralredaktion känner sig ”illa bemötta och förminskade”.
Ämnen i artikeln:
ArbetsmiljöverketSkyddsombuden anser att bristerna visar symptom på ett större problem – det vill säga ett bristande ledarskap på högre nivå.
”Flera chefer i nyckelpositioner på Göteborgs-Postens redaktion saknar idag insikt om hur de kommunicerar och vilken påverkan detta har på medarbetarna.”, skriver man i anmälan.
Skyddsombuden kräver att bemötandet upphör och vill att Arbetsmiljöverket genom en undersökning av den psykosociala arbetsmiljön på GP:s centralredaktion.
Anmälarna föreslår att undersökningen sker med hjälp av experter utifrån i samråd med skyddsombuden.
Här vill man att undersökningen omfattar alltifrån ledarskap, bemötande och feedback till konflikthantering.
”Vi anser att detta är brådskande…”, skriver skyddsombuden.
Karl-Johan Byttner
Ämnen i artikeln:
Arbetsmiljöverket