Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 20 mars 2014, 07:30
Den holländske mediemogulen John De Mol drar igång ett bolag ihop med Banijay-ägda Nordisk Film – Talpa Nordic.
Holländaren John de Mol ligger bakom Talpa och nu ska det nordiska bolaget exklusivt producera Talpas egna format för de olika lokala marknaderna.
Samarbetet är ett joint venture mellan Talpa och bolagen inom Nordisk Film TV – i Skandinavien är det Nordisk Film TV som gäller och i Finland Banijay.
Formaten omfattar bland annat Emmy Award-vinnaren ”The Voice” och ”Dating in the Dark. Talpa introducerar dessutom 32 nya format under 2014.
– Talpa kommer nu att producera under eget varumärke och för oss är det en viktig milstolpe i bolagets strategi av internationell tillväxt, säger Pim Schmitz, vd på Talpa Holding.
I USA producerar Talpa redan under egen regi genom Talpa Media USA och nu gör man alltså samma resa i Norden hjälp av Nordisk Film.
– Med den omsättning av fantastiska nya format som John de Mol och hans ytterst kompetenta team skapar, skall vi göra vårt bästa i att fortsätta att vara trygga garanter för kvalité och genomförande av dessa format till våra Svenska och Nordiska kunder, säger Jacob Houlind, vd på Nordisk Film TV i en kommentar.
Karl-Johan Byttner