torsdag1 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Media

Hyper Island siktar mot stratosfären

Publicerad: 14 augusti 2013, 12:27

Hyper Island-studenter vid utbildningen Digital Media & Management i Manchester har minst sagt högtflygande planer för sitt examensprojekt. En väderballong utrustad med gps-teknik ska nå 33 000 meter och sedan brista. Svenska Matilda Sundåker, som tidigare jobbat vid Hyper Island, men nu utbildas där, är med i sjumannateamet som skickar upp ballongen.

Ämnen i artikeln:

Hyper IslandMediaMedier

KB

Karl-Johan Byttner


Då Resumé talar med Matilda Sundåker är teamet i full färd med att  skicka upp ballongen, som är huvudingrediensen i examensprojektet Buzz  in Space.
– Vi hade en workshop förra veckan med barn i Manchester  och byggde en prototyp med hjälp av Lego och heliumballonger, säger hon.

Målet  med projektet är att visa att experimentellt lärande är roligt och att  det är också roligt att gå utbildningar med kopplingar till sådant.

Mottot med Buzz in Space är: ”the sky is NOT the limit, the stratosphere is.”

Matilda  Sundåker förklarar att ballongen expanderar till två diameter till en  början, men ökar sedan i takt med att den kommer allt högre upp i  atmosfären.

Högst upp når den 8-10 meter i diameter och då räknar man  med att ballongen brister.

Så ni avslutar Hyper Island-utbildningen med en bang med andra ord?
– Haha, jo det kan man verkligen säga, säger Matilda Sundåker.

Studenterna  lokaliserar det som är kvar av ballongen, det vill säga efter den har  brustit, med hjälp av gps – det kommer ta cirka en timme för själva  korgen att falla ned efter att den har nått sin högsta höjd.

Hela projektet dokumenteras med hjälp av två Go Pro-kameror, där den ena kameran tar kort och den andra filmar.
Studenterna livestreamar även projektet via Bambuser.

Här kan du gå in och följa uppskjutningen i realtid samt få mer information om projektet.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev