Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 1 april 2014, 09:21
Jonas Lindgren.
Expressen har avslöjat jäv kopplat till Försäkringskassans kommunikationsdirektör Jonas Lindgren. Generaldirektören Dan Eliasson anklagades också för lögn i samband skandalen. Jonas Lindgren har nu valt att lämna sin post, men TT har inte skrivit en rad om turerna. Jonas Lindgren är före detta utrikeschef och korrespondent på TT.
– Vi resonerade att vi idag borde skriva att han avgår. Vi skrev inte om konflikten eftersom vi tyckte att den var svårbedömd, säger Marianne Ahlenius, inrikeschef på TT.
Men han avgick igår?
– Det handlar om en resursfråga. Vi har haft fokus på skolrapporteringen, säger Marianne Ahlenius.
Expressen har tillgång till dokument som man har lyft fram. Hur kan konflikten vara så svårbedömd då?
– Det kan inte svara på eftersom det inte var jag som fattade det beslutet. Men vi har för avsikt att skriva om det, säger Marianne Ahlenius.
Men här talar vi även om att självaste generaldirektören Dan Eliasson anklagades för lögner om huruvida internutredningen var nedlagd eller ej? Ni har ju inte skrivit en rad om skandalen?
– Jag var inte själv med och bedömde det hela. Så jag kan inte svara på frågan.
Hon menar att det är intakechefen Magnus Persson som är ytterst ansvarig för just den här bedömningen – eftersom kvällstidningarna nyhetsvärderas klockan fem på morgonen och då är inte Marianne Ahlenius inne på redaktionen.
– Jag tyckte till en början att det inte var en tillräckligt tung position som myndighetsperson. Men ärligt talat borde vi ha skrivit om det igår då han valde att avgå. Det var jättedåligt från vår sida, säger Magnus Persson.
Det ser väl inte bra ut att skandalen rör en före detta kollega och ni väljer att inte skriva en rad?
– Nej, det kan jag hålla med om. Men det var ganska länge sedan han jobbade här, säger Magnus Persson.
Har du själv jobbat med honom?
– Jag började i princip när han slutade. Så jag hann jobba några månader med honom, men jag har inte pratat med honom sedan dess. Men det ser inte bra ut. Det håller jag med om, säger Magnus Persson.
Karl-Johan Byttner